Moda na parkiety z egzotycznych gatunków drewna. Drewna egzotyczne

Coraz większą popularnością w ostatnich miesiącach cieszą się w dekoracji wnętrz drewna egzotyczne, które coraz chętniej pojawiają się jako parkiety egzotyczne. Czy zawsze warto decydować się na takie rozwiązanie?

Czy drewna egzotyczne nadają się na parkiety?

Trzeba przyznać, że wiele spośród dostępnych w sklepach gatunków pochodzących z tropikalnych krajów, ma zdecydowanie lepsze parametry niż nasze drewno krajowe. Zazwyczaj bywają dużo twardsze, zwłaszcza takie gatunki, jak: doussie, iroko, tek lub merbau. Często miewają nawet lepsze właściwości niż solidne drewno dębowe.

Czy zawsze parkiety egzotyczne będą lepsze od tych z krajowego drewna?

Zachowajmy jednak ostrożność i dokładnie sprawdzajmy właściwości danego drewna. Może się bowiem zdarzyć, że będzie ono mniej trwałe niż nasze rodzime rodzaje. Mniej trwałe od drewna bukowego lub dębowego są na przykład goiabao i meranti. Ponadto niektóre gatunki mogą nie być odporne na zmiany wilgotności i temperatury. Nie nadają się wówczas do stosowania we wnętrzach, szczególnie w łazience czy kuchni.

Jeśli nie mamy gruntownej wiedzy, poradźmy się specjalisty. Drewna egzotyczne nie należą do najtańszych, dlatego warto wydawać pieniądze w sposób przemyślany.

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *