Czy sportowcy to wzory idealnej masy ciała?

Jak często słyszysz twierdzenie, że sport to zdrowie? Jak często patrzysz potem na sportowców i zastanawiasz się czy osoby, które często mają figurę skrajnie wychudzoną (na przykład długodystansowcy), a innym razem skrajnie otyłą (na przykład zawodnicy sumo)?

Jak sprawdzić czy Twoja waga jest odpowiednia

Jednym ze wskaźników sprawdzenia czy Twoja masa ciała jest odpowiednia jest współczynnik BMI. Liczy się go dzieląc swoją masę ciała przez swój wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu. Następnie liczba, którą otrzymujemy definiuje stan naszego ciała. W świecie nauki jest to mocno kontrowersyjny współczynnik, jednak jest on bardzo popularny. O ile w przypadku zwykłego człowieka, ten współczynnik może coś wskazywać, tak czy BMI dla sportowców coś znaczy?
Spójrzmy na przykład na koszykarzy, są to ludzie wyjątkowo wysocy, bardzo często spotyka się zawodników, których wzrost przekracza 2 metry. Jednak gdy spojrzymy na ich budowę ciała, to nie musimy liczyć BMI, żeby od razu zauważyć, że według tego współczynnika będziemy mogli ich sklasyfikować do grupy ze skrajną niedowagą.
Stąd zawsze warto pamiętać, że BMI to jedynie wskaźnik. Wychodzenie poza określone przedziały nie definiuje czy rzeczywiście mamy niedowagę, czy może nadwagę, albo już otyłość. W takich sprawach najlepiej jest zasięgnąć opinii lekarza.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *