DDGS z kukurydzy w żywieniu drobiu

Uprawa kukurydzy

Kukurydza jest coraz częściej uprawianym ziarnem. Jest to roślina, która potrzebuje odpowiednio przygotowanej gleby oraz dokładności przy wysiewaniu. W ten sposób odwdzięczy się dużymi plonami. Ziarna kukurydzy wykorzystywane są na różne sposoby. Kukurydzę znajdziemy między innymi w przemyśle paszowym, przemyśle spożywczym jak i przy produkcji alkoholu. Przy produkcji spirytusu z ziaren kukurydzy powstaje produkt uboczny, który można później wykorzystać w żywieniu drobiu czy innych zwierząt hodowlanych.

DDGS w żywieniu drobiu

Pszenica oraz kukurydza są to dwa podstawowe zboża wykorzystywane w żywieniu drobiu. Bardzo cenionym składnikiem pasz jest również wywar, który powstaje przy produkcji alkoholu tak zwany DDGS kukurydziany. DDGS jest cennym źródłem białka oraz energii dla kur. W jego składzie znajdują się również cenne tłuszcze, składniki mineralne oraz duża ilość skrobi. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż DDGS w swoim składzie zawiera włókna, witaminy z grupy B oraz A, a także takie składniki jak cynk, żelazo, miedź oraz selen. Są to składniki, które powinny znaleźć się w diecie każdego ze zwierząt hodowlanych. Pasze z dodatkiem DDGS kukurydzianego są więc doskonałym źródłem cennych składników i przeciwdziałają niedoborom pokarmowym. Zawartość włókna sprawia, że produkt ten wpływa dobroczynnie na układ pokarmowy zwierząt.
DDGS jest również łatwy w przechowywaniu, w transporcie, jest to produkt trwały i stabilny. Wywar jako produkt suchy może występować zarówno w postaci płatków, jak i w formie pelletu czy w formie sypkiej. Możemy więc wybrać odpowiednią dla nas formę. DDGS dla zwierząt jest również bardzo atrakcyjny pod względem smaku. Dodatek tego składnika z pewnością sprawi, że pasze będą chętniej przyjmowane.
W żywieniu kur DDGS często stanowi alternatywę dla stosowania śruty sojowej. Jest to bowiem bardzo dobre źródło białka i aminokwasów. Przy wzrastających cenach innych dodatków do pasz (takich jak kukurydza, śruta sojowa czy makuch rzepakowy) jest to więc bardzo dobry zamiennik. Warto jednak pamiętać, by stosować odpowiednią dawkę tego składnika. Zbyt duża ilość DDGS może negatywnie wpłynąć na nieśność kur, na ilość pobieranej paszy czy na inne parametry takie jak wybarwienia żółtka w uzyskanym w hodowli jajku. Warto śledzić aktualne badania co do bezpiecznej ilości DDGS z kukurydzy w paszach dla zwierząt. W ten sposób uzyskamy aktualną wiedzę i nie popełnimy błędów.

Wady DDGS z kukurydzy

Przy stosowaniu DDGS z kukurydzy należy jednak pamiętać, że produkt ten nie jest objęty standaryzacją. Oznacza to, że jest niejednorodny oraz ma niestabilny skład. Aby zapewnić odpowiedni poziom składników odżywczych najlepiej poddawać go systematycznym kontrolom. W związku z tym, iż kukurydza z jakiej powstał wywar mogła być porażona różnego rodzaju grzybami, DDGS powinien być również sprawdzany pod względem występowania bakterii chorobotwórczych. W ten sposób możemy ochronić nasze zwierzęta przed zachorowaniem.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *