Altana ogrodowa – impregnacja i malowanie

Spowodowana pandemią izolacja, a także wiele miesięcy słoty i zimna, sprawiły, że ponownie doceniamy swoje przydomowe ogródki. W nich natomiast coraz bardziej niezastąpiona okazuje się altana ogrodowa. Dzięki takiej altanie mamy możliwość bezpiecznego wypoczynku i obcowania z naturą. Pamiętajmy jednak, że przez cały rok altana narażona jest na zmienne warunki atmosferyczne. Zarówno mróz, śnieg, deszcz czy ostre promienie słoneczne mogą znacznie uszkodzić jej drewno. Jak zabezpieczyć altanę żeby długo cieszyć się jej wyglądem?

Dobry impregnat do drewna to podstawa

Źle zabezpieczone drewno może bardzo szybko stracić swój pierwotny wygląd. Dlatego tak ważna jest właściwa impregnacja. Główną rolą impregnatu jest zabezpieczenie drewna przed pleśnią czy grzybami. Ich rozwój może doprowadzić bowiem do jego znacznej erozji. Warstwa dobrego impregnatu nie pozwali także przeniknąć wodzie ani promieniom słonecznym. Współczesnych impregnatów najczęściej nie trzeba rozcieńczać ani łączyć z innymi substancjami. Używa się ich łatwo, szybko, a ich cena zazwyczaj jest całkiem przystępna. Aby dobrać właściwy produkt warto wiedzieć jaki posiadamy typ drewna (czy jest miękkie czy twarde), na jakie czynniki atmosferyczne jest ono w danym miejscu narażone najczęściej oraz czy nie występują już na nim jakieś szkodniki. Warto podkreślić jeszcze, że przed przystąpieniem do impregnacji należy sugerować się uwagami producenta. Poszczególne impregnaty mogą bowiem różnić się od siebie np. stopniem zabezpieczenia przed szkodnikami czy właściwościami ogniochronnymi czy chłonnymi. Mogą również dodatkowo nasycać naturalną barwę drewna lub zmieniać jego kolor. Warto przeczytać poradnik jaką farbę wybrać na stronie elubaczow.com.

Gdy chcemy zmienić kolor

Farba do drewna zazwyczaj również chroni jego powierzchnię. Nie wnika jednak tak głęboko jak impregnat. Jej głównym zadaniem jest pokrycie drewna odpowiednim kolorem. Dobrą farbę do drewna charakteryzuje:

  • wysoka elastyczność – zapobiega to pękaniu drewna
  • paroprzepuszczalność – umożliwia drewnu „oddychanie”
  • wodoszczelność – sprawia, że drewno pozostaje suche
  • odporność na wysokie temperatury – chroni przed starzeniem się drewna pod wpływem temperatury
  • łatwość aplikacji – przyczepność i dobre krycie
  • wysoki stopień krycia[/list]

Na rynku mamy szeroki wybór specjalnych, dedykowanych farb, bejc czy lakierów. Farba do drewna zewnętrznego zazwyczaj jest wybierana wtedy, gdy chcemy uzyskać mocne krycie i zdecydowany, nasycony kolor. Bejca pokrywa drewno w mniejszym stopniu, ale ciekawie eksponuje jego naturalną strukturę. Lakier podkreśla naturalne piękno drewna, nie zmienia jednak jego koloru, a raczej nadaje połysku. Można też znaleźć lakiery w wersji satynowej i matowej.

Jak pomalować altanę?

Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby altana przed malowaniem została wyczyszczona. Jej powierzchnia musi być sucha i gładka. Będzie to miało znaczący wpływ na skuteczność impregnacji czy efekt naszego malowania. Niezależnie od tego czy zamierzamy akurat użyć impregnat do drewna czy farbę, warto przygotować wygodną odzież, a także zestaw wałków i pędzli. Stosujmy się do zaleceń producenta, które zawsze są umieszczane na opakowaniach produktów.

Impregnacja czy malowanie altany ogrodowej wymagają trochę czasu. Nie są to jednak czynności specjalnie trudne. Jeśli przygotujemy się do tego z głową, z pewnością damy sobie radę nawet bez wcześniejszego doświadczenia w tym temacie. Ze względu na ochronę oraz korzyści wizualno-estetyczne warto zatem zaopatrzyć się w dobry impregnat do drewna oraz farbę, jeszcze przed sezonem. Najlepiej jest malować w suchy i słoneczny dzień oraz kiedy mamy pewność, że dobra pogoda nie zmieni się w przeciągu doby. Więcej o impregnatach na stronie wizjatv.pl.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *