Tłuszcz w naszym organizmie

W kilku słowach zacznijmy co to jest cholesterol? Jest substancją tłuszczową, która jest obecna we wszystkich komórkach naszego organizmu oraz krwi. Już w szkole podstawowej wiele można słyszeć o cholesterolu, stanowi on także składnik błon komórkowych, witaminy D, hormonów oraz kwasów żółciowych.
Do czego on nam jest w ogóle potrzebny, jest on bardzo pomocną bronią w walce o utrzymanie prawidłowego zdrowia, jednak zbyt wysoki poziom stwarza możliwość pojawienia się miażdżycy, które w konsekwencji mogą doprowadzić do choroby wieńcowej, zwału serca czy udaru mózgu.

 

Należy pamiętać, że tłuszcz ten nie rozpuszcza się we krwi, transportują go cząstki nazywane lipoproteinami. Zbudowane są one z białek i tłuszczów. Obecnie dzielone są dzielone na HDL i LDL. Cholesterol dobry i zły prześladuje wiele osób, tego za mało, a tego zbyt wiele. Czy jest możliwość, by nad nim zapanować? Istnieje wiele możliwości, jedne bardziej, inne mniej skuteczne. Wiele zawdzięczamy zdrowej diecie, jednak uwarunkowania genetyczne są częstą przyczyną nieprawidłowych wartości cholesterolu. Badaniem diagnozującym poziom tłuszczu, jest lipidogram, który może zlecić lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *